ВОДА В ІРПІНСЬКИХ ТРУБАХ ХОРОША. АЛЕ ЧИ НАДОВГО?


alt   alt


15 травня 2013 р. о 15:00 у приміщенні Ірпінської міської ради (м. Ірпінь, вул. Шевченка, 2а; кім. 2) відбувся круглий стіл на тему «Еко-безпека у побуті», на якому розглядалися болючі для громади Приірпіння питання води та сміття у місті й регіоні. Участь у заході взяли представники СЕС, ЖЕК, громадські діячі, журналісти та молоді дослідники. Заступник начальника водоканалу з’явився і тут же втік через раптову аварію десь-там. На превеликий жаль, як завжди, представники виконкому проігнорували запрошення громади, і навіть персонально запрошений Борзило Ігор Миколайович теж не прийшов. Дуже прикро щодо такої ситуації з «відкритістю до діалогу» з боку чиновників, бо учасники були налаштовані на консенсус, а не «народний суд». І дискусія склалася дуже конструктивна.

 

Велике спасибі за терпіння та компетенцію заступниці начальника Ірпінського міжрегіонального управління Головного управління СЕС в Київській області – КУЦ Василині Василівні, що доступно та терпляче роз’яснила ситуацію в регіоні, відповіла на усі запитання, надала пропозиції поєднання зусиль СЕС та громадських організацій щодо покращення ситуації в Приірпінні. Також спасибі заступнику начальника ЖЕКу – Артуру ЗАГОДІРЕНКО, що вичерпно розповів про проблемні моменти співпраці ЖЕКу та громадян, запропонував шляхи виходу із складних ситуацій. Окрема подяка керівнику Київського осередку всеукраїнської екологічної організації «МАМА-86» - ЧИЖМАКОВІЙ Наталії, що коментувала усі виступи професійно, об’єктивно та з екскурсом у всеукраїнський контекст.


Замість висновків:


- якість водопровідної води дуже непогана (нещодавні дослідження школи №2 це довели у своїх аналізах), але якість труб залишає бажати кращого. Тому часто жителі Ірпеня мають жовту чи червону воду із завищеним вмістом заліза.


- більшість водойм в Приірпінні БЕЗ ПАСПОРТІВ (які має надавати міське самоврядування) і тому їх не досліджують, не захищають, не ставлять на облік і навіть не можуть заборонити купатися жителям у цій бруднющій воді.


- майже всі водойми в Ірпені (це видно на фото із галереї нижче) засипані сміттям, що гниє та розпливається, і тут же купаються діти, загоряють дорослі і т.ін.


- громадяни недбало ставляться до природи, а влада ігнорує катастрофічні дії – щоденні зливи нечистот у водоймища.

 

Якщо витік нечистот до землі та водойм негайно не припинити, незабаром вода навіть із свердловин стане непридатною до споживання. Оскільки бруд через пісок вільно потрапить до підземних вод, то, як слідство, одразу потрапить до наших домівок.

 

Також залишилось питанням – як на довго в Ірпені вода із свердловин? На скільки років Ірпінь забезпечений водою із таким стихійним розширенням населення? Чи контролюється процес підключення до водопостачання у новобудовах? Відповіді будуть шукатися через офіційні запити до Водоканалу, оскільки представники у постійному стані «аварій» і не можуть навіть годину поспілкуватися з людьми.

 

Проблеми зі сторони влади:

 

- влада не контролює (взагалі нема відповідальних з цього питання) проблему викидів нечистот з каналізації та вигрібних ям до джерел води: кар’єри, річки, озера тощо;


- не ведеться контроль та облік вигрібних ям взагалі! Немає вповноважених! Скільки їх? Де вони? Куди вивозиться? Хтозна!


- правоохоронні органи ігнорують факти несанкціонованого викиду сміття, зокрема окремими громадянами та малим бізнесом (деякі ресторани, кафе, магазини), що відверто у природню воду бруд зливають-викидають;


- відсутність належної кількості організованих пунктів збору сміття для вивезення;


- відсутність належної кількості смітників по вулицях;


- відсутність міських туалетів, внаслідок чого діти і дорослі скрізь, де це можливо, доповнюють екологічну ситуацію «кружевами та бантиками». Наші діти виховуються на тому, що такий хід справи - нормальний!

 

 

Проблеми зі сторони громади:


- майже 50% жителів Ірпеня не укладають договори про вивіз свого сміття, оскільки, за їхніми словами, сміття у них нема! Кар’єр, парк чи річка – простий і дешевий спосіб позбавитись чогось смердючого. А завтра їхні ж діти йдуть туди купатись.


- навіть коли є чи нема смітничків по вулицях, жителі часто викидають сміття просто неба. Також варто згадати пікніки з горами пляшок та папірців опісля, посиденьок біля річок та загорянь із скиданням сміття десь поруч.


- апатія громадян щодо захисту своїх прав на чисту воду, парки, чистоту та добробут міста. Більшість намагається абстрагуватись і не помічати бруд та сморід біля свого будинку.

 


У завершенні усі учасники підписали резолюцію про об’єднання зусиль у вирішенні місцевих проблем. Оскільки ситуацію не було можливості обговорити з представниками влади, було прийнято рішення:


• сповістити про точки «катастрофи» в Приірпінні Обласну екологічну інспекцію, прокуратуру та інші органи;
• виступити на сесії Ірпінської міської ради з оголошення проблеми та закликом до відповідних дій від влади;
• проводити заняття в школах щодо бережливого ставлення до природи, екологічного споживання та екологічної поведінки залучивши громадські організації;
• звернутися до СЕС з проханням зробити безкоштовні аналізи водойм, що найбільше турбують жителів регіону;
• розробити програму покращення ситуації в регіоні, створити відповідні партнерства та знайти нові можливості.

 

 

Ситуація з екологією в Приірпінні дуже бентежить. Якщо навіть на мить забути про вирубку парків, то бруд у воді та сміття скрізь – просто спантеличує. Людям потрібно не тільки добропорядно сплачувати, але й уважніше дивитися куди йдуть їх податки. Потрібно вимагати добропорядного ставлення до природи та здоров’я людей зі сторони чиновників, примушувати виконання своїх обов’язків, бо це їх робота. Хочеться вірити, що всі – і громадяни, і чиновники - стануть більш свідомими, відповідальними, дієвими. Бо жити у відносній чистоті нам залишилось не так довго.

 

РЕЗОЛЮЦІЯ


РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕННЯ ВОДИ

 

ФОТОГАЛЕРЕЯ  http://irpinfond.io.ua/album612157
 

Фото - Володимира ШИЛОВА та Олега ГРИГОРУКА,