НАВЧАЛЬНА ПОЇЗДКА ДО ТУРЕЧЧИНИ
З 14 до 22 квітня 2013 року молоді активісти гостомельської школи №14 взяли участь у молодіжному обміні в Туреччині (місто Сакарья), який мав назву "Я знаю і оберігаю своє навколишнє середовище". Протягом 10 днів в Туреччині 26 молодих людей з 5 країн світу (Україна, Фінляндія, Сербія, Македонія, Туреччина) навчалися основам сталого розвитку, новітніх технологій збереження природного середовища, утилізації сміття, очищення та збереження водних ресурсів. Також щодня здійснювалися поїздки у центри охорони природи різних міст Туреччини округу Сакарья.
Перший день обміну (15 квітня): лекції викладачів Університету Сакарьї про сталий розвиток та методи збереження навколишнього середовища, відвідування репетиції місцевого оркестру, знайомство з національним способом малювати маслом по воді, вечір Турецької культури та безліч цікавих моментів.
День другий (16 квітня). Провінція Сакарья оснащена сучасною технікою, і там знаходиться один із найважливіших об’єктів країни, збудований у 1997 році, завод по переробці відходів "İZAYDAŞ" – ІЗМІТ. На заводі утилізується та виробляється енергія з побутових, медичних, продуктових та отруйних хімічних відходів. Наступним об’єктом зустрічі та обміну інформації стала установа по переробці целюлози SEKA на території заводу SEKAPARKTI. Останнім пунктом серії зустрічей стала надзвичайно потужна та обладнана за останнім словом науки станція очищення води та збереження великих вод від забруднення – ISU (Atik Sular Kontrol Altinda). Станція слугує контрольним пунктом усіх типів води в провінції Сакарья.
Третій день (17 квітня). Група молодіжного обміну їздила на зустрічі у різноманітні університети, спілкувалася з викладачами про програми освіти, доступні студентам Туреччини, відвідали Чорне море та парк, який щовесни опиняється під озером води.
Четвертий день (18 квітня): Поїздка до Стамбулу. Відвідування Універститету Стамбула, Блакитної Мечеті, Святої Софії, Цистерни Цицерона, базару та багато іншого )))
Пятий день (19 квітня): проведення іспитів якості води у спеціальній лабораторії Університету Сакарьї та відвідування Сакарьї у День святкування Міжнародного дня дітей.
У суботу садили дерева біля турецької школи, відвідували парки, проводили прощальні вечори.
Фотогалерея за посиланням http://irpinfond.io.ua/album608209
Відео міжнародної дружби, підготовлена українськми учасниками https://www.youtube.com/watch?v=q0UoPvdQrvI
ВІДГУКИ УЧАСНИКІВ
Антон КОЦЮБА
"За час поїздки до Туреччини, я набув екологічних знань, та головне – це побачив ставлення турків до навколишнього середовища, тобто отримав неоціненний досвід, який сподіваюся використати та, за можливості, запровадити в Укаїні.
Марія ГОЛЕЦЬ
"Чому я навчилась? Багато про що: екологічне становище Туреччини, досвід по утилізації харчових,медичних,промислових,хімічних відходів та акумулювання енергії з них, системи очищення води та попередження її забруднення. Найбільше сподобалися поїздка до станції очищення водних ресурсів у місті Сакарьї, поїздка до Стамбулу Я вважаю в Україні можна було б популяризувати знання про новітні технології переробки сміття та очищення води. Оскільки в Україні сміття просто спалюють, а річки, озера і моря з кожним днем забруднюються все більше, думаю, потрібно показати як сміття можна перетворити у енергію і не завдавати шкоди людству і як очищувати водні ресурси нашої країни. Я використаю всі свої набуті знання про екологію навколишнього середовища України і Сакарьї і намагатимусь передавати їх у вигляді фільмів, тренінгів, презентацій. Буду організовувати міжнародні зустрічі, запрошувати іноземних друзів до України. Отримала велике задоволення від поїздки. Дуже багато спілкувалась,знайшла нових друзів,отримала знання і досвід. Велику вдячність хочу висловити Дмитру Петровичу Войцеху за можливість побачити світ і рівень життя в іншій країні."
Аліна БАЛАШОВА
"Я оволоділа навиками англійської мови, стала більш ситуативною та знаходити вихід з будь якої ситуації. Стала більш обізнаною в методах вирішення екологічних проблем в країні. Розширила свій світогляд в плані відносин людей в суспільстві. Коли ми приїхали до Туреччини, то побачили, що: • всі смітники є сортирувальними
Після поїздки до Туреччини в мене залишились гарні враження, багато нових ідей покращення ситуації в Україні, методів вирішення проблем сміття. Буду раз в квартал садити дерево. Буду розповідати своїм рідним та знайомим про роздільні сортувальне сміття і наскільки це важливо для покращення екологічної ситуації в Україні. Буду популяризувати серед молоді дбайливо ставитися до навколишнього середовища."
Анастасія ДМИТРЕНКО
"За час який я провела в Туреччині,я багато чому навчилася, зокрема : Під час нашої подорожі в нас була велика кількість цікавих моментів. Я здійснила свій перший політ на літаку, це дуже вразило мене. Ми їли в чудових ресторанах, мені дуже сподобалося обслуговування. Проживали в дуже гарних умовах. Враження від міста Стамбул та походу в один з його музеїв залишаться зі мною надовго. Не можна забути й те, як в Туреччині перероблюють сміття. Це дійсно дуже цікаво. Було б чудово, якщо б в нас, в Україні, було багато зелених насаджень: клумб, дерев, парків .В Туреччині клумби навіть на дорогах. Для того, щоб економити воду в Україні потрібно популяризувати крани з сенсорами, які самі контролюють подачу води і вчасно її вимикають. А щоб зекономити якомога більше електроенергії та часу, потрібно використовувати лампи, які вимикаються, якщо в поміщені немає людей. Це дуже популярно в містах Туреччини. Поїздка, на мою думку, була дуже чудова. Не сподобалось лише те, що ми багато часу витрачали на поїздки в автобусах, це дуже втомлювало. За час перебування за кордоном,я дуже підвищила свої знання англійської. Тому я вирішила, що буду більше розмовляти та вчити цю мову, для того,щоб вільно спілкуватися з людьми іншої національності. Я завжди буду брати участь в суботниках. Я буду докладати зусилля для здійснення мрії кожного – чиста Україна. Я ще довго буду згадувати цю подорож. Буду дуже сумувати за всіма. Бажаю, щоб ще багато дітей мали можливість побачити світ. Все було чудово."
Олександр МОГИЛАТ
"Отримав більше знань про екологію. Найцікавішими моментами були завжди в дії. Відвідували міста, заводи, університети, лабораторії, а саме найбільше сподобався сміттєвий переробний завод, який не потребує коштів для його утримування. В Україні можна популяризувати станції по очистці води щоб міста вживали очищену воду. Також станції для очищення каналізаційних вод. В навчальних закладах поставити кулери, щоб діти могли пити чисту воду.
Дуже важенний поїздкою. Побачив інший світ, інших людей, високий рівень умов для життя людини. Нас дуже щиро зустріли і швидко вирішували всі наші питання. Група організаторів зробила все можливе, щоб ми відчували себе комфортно та нам було цікаво. "
|